Parafie, kościoły
JAK zaznaczyliśmy w części historycznej, jedną z trzech głównych sił pobudzających rozwój Otwocka była działalność Kościoła Katolickiego, który od samego początku objął opieką duszpasterską okolicznych mieszkańców i kuracjuszy. Już w 1891 r. rozpoczęto budowę kaplicy, obsługiwanej przez parafię św. Wita w Karczewie (powstałą w 1541 r.), zaś w 1911 r. erygowano parafię pw. św. Wincentego á Paulo. Fakt ten miał duże znaczenie dla rozrastającej się miejscowej społeczności, jako że jedynymi istniejącymi wówczas ośrodkami religijnymi były parafie w Karczewie, Gliniance (1556) i Wiązownej (1773) - znacznie oddalone od ówczesnego centrum Otwocka.
Jeszcze przed II wojną utworzono parafie w Józefowie (1919) i Celestynowie (1929); pozostałe ośrodki i kościoły powstawały już w drugiej połowie bieżącego stulecia.

Dziś w granicach administracyjnych Otwocka znajduje się dziewięć parafii (w nawiasach rok powstania):
Na terenie Otwocka istnieje ponadto wiele domów zakonnych. Pragniemy w tym miejscu wyróżnić miejsce niezwykłe - Szensztacki Instytut Sióstr Maryi wraz z Sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej w Świdrze. Dlaczego właśnie to - dowiesz się klikając tutaj.

Rozmieszczenie kościołów (wraz z linkami do informacji szczegółowych) obrazuje poniższa mapka:

Świder Zachodni Świder Wschodni św. Wincenty Mlądz Wólka Mlądzka
Plan
Szensztat Ługi Kresy Pallotyni Śródborów